<vissza


Nevelési tanácsok


Először szeretném leszögezni, hogy ezek személyes tapasztalatok és nem könyvből másoltam de nálam beváltak és nekem sok sikerem, élményem volt/és van is/ velük. Szóval egy szónak is száz a vége beválnak.

Szobatisztaság:
A kiskutyák ugyanúgy mint a nagyok ha elszeretnék intézni a dolguk megkeresik azt a helyet ahol érzik a saját szaguk tehát arra a környékre fog kakilni/pisilni ahol ezelőtt is tette.Ezért szerintem egy jó módszer az ha egy újságpapírt teszünk a szőnyegnek arra a részére ahova pisilt/kakilt /az nem baj ha egy kicsit pisis lesz az újság mert akkor még jobban rajta lesz a szag/. Ha már rendszeresen az újságra pisil akkor kezdjük el ezt kifelé vinni a lakásból  addig amíg ki nem érünk az ajtón kívülre. Természetesen ezen kívül még sok más módszer is van de nálam ez vált be a legjobban.

Pórázhoz szoktatás:
Tegyük a nyakörvet a kölyök nyakára. Először csak 5 percre majd 10re és így tovább és így tovább addig amíg meg nem szokja. HA megszokta akkor vigyük ki az utcára csatoljuk rá a pórázt és kedvesen hívjuk. Ha megindul nagyon dicsérjük meg. A pici hamar rájön, hogy a séta nem egy rossz dolog és szeretni fogja.

Lábhoz:
Ha kutyusunk már nagyobb és megszokta a sétát ezt akkor kezdjük, kb. fél éves korban /mert ekkorra már meg kell lennie az oltásainak, és így nyugodtan vihetjük bárhova /  Az ebet bal oldalunkra vesszük a pórázt rövidebbre fogjuk kimondjuk a ,,lábhoz" vezényszót és elindulunk. Természetesen ezt nem fogja megcsinálni és elkezdi húzni a pórázt./kivéve ha csoda kutyánk van/ Amint elkezdi rángatni a pórázt rántsunk rajta és mondjuk,, lábhoz". Figyeljünk arra, hogy ne húzzuk hanem rántsuk a pórázt. Máskülönben megfullad az a szegény kutya. Előbb-utóbb rájön, hogy neki is jobb ha szépen sétál pórázon mert akkor senki sem rángatja.

Ül:
Az eben van a póráz és a nyakörv a pórázt finoman felfelé húzom és a popiját lefelé tolom. Közben elhangzik az utasítás ,, ül".

Fekszik:
Az eb ül. A pórázt lefelé húzom és a lapockájánál finoman tolom lefelé. Közben mondom ,, fekszik".

Áll:
Séta közben a pórázt a háta vonalában a földdel párhuzamosan meghúzom ás mondom neki,, ááál" Azért nem ,,áll" mert azt könnyű összekeverni az ,,ül"-lel.

Helyben maradás:
A blökit leültetem és a pórázt kikötöm valamihez. Eléállok és nem hagyom, hogy felálljon. És közben mondom neki, hogy ,,marad". HA ez már megy akkor egyet hátra lépek a kutyától. Ha már ez is megy akkor még egyet hátrább lépek és így  tovább és így tovább addig amíg már bármeddig el tudok távolodni a kutyától.

Behívás:
A kutyát leültetem és azt mondom ,,marad" . Teszek rá egy hosszú pórázt és elmegyek addig amíg lehet. Kimondom a vezényszót ,,hozzám" és egy kicsit megrántom a pórázt. Remélhetőleg elindul felém ha nem akkor megint megrántom egy kicsit a pórázt. Amikor a kutya úgy kb. 2m távolságba ér akkor leguggolok és ha odaért nagyon megdicsérem.

Fontos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Minden parancs szót lehetőleg egyszer mondjak a kutyának. Használjunk tetszés szerinti jutalom falatot vagy labdát, hogy a kutya élvezze a feladatokat és ne unja.
Soha ne bántsuk azért mert vmit nem csinál meg elsőre, ez igazából a mi kitartásunktól függ és ezért nem kell szegényt bántani.

Pacsi:
Az eb ül az egyik mancsát a kezembe teszem és mondom ,,pacsi". Ezt ismételgetem addig amíg saját magától nem adja a mancsát.

Piti:
Leültetem a blökit és a kezembe veszek egy jutalom falatot. A kaját az orra fölé emelem és mondom neki ,,piti". Ha felemelte az első részét és a popiján ül akkor megdicsérem és jutalmazom.

Meghal:
Lefektetem a kutyust. Finoman az oldalára döntöm és közben mondom neki, hogy ,, meghal". Ha elfeküdt meg dicsérem, ha nagyon fél akkor inkább ne erőltessük neki inkább térjünk vissza rá később.

Köszön:
A blöki álló helyzetben van. Mondom neki, hogy ül de a hasát hátul alátámasztom, hogy csak a mellkasát tudja letenni. Ha a mellkasát letette mondom neki, hogy ,,köszön".

Kiképzési segédeszközök:

Klikker: Ez a kis kütyü gombnyomásra erős klikkenő hangot ad ki. Úgy működik, hogy ha a kutya megcsinálta a feladatot klikkelünk és utána adjuk a jutalom falatot. Ehhez a kutyát ajánlatos már kicsi korában hozzászoktatni és akkor nagyban megkönnyítheti a kiképzést sőt fel is gyorsíthatja a tanulás. Ez persze nem azt jelenti, hogy klikker nélkül nem lehet a kutyát kiképezni sőt néha könnyebb nélküle. Szerintem ez egy jó kis kutyü legalább is nekem bevált.:)

Halti: Ezt a dolgot leginkább egy szájkosárhoz hasonlítanám bár inkább egy fejre helyezhető nyakörvként funkcionál. Ezt akkor érdemes használni ha a kutyát meg akarjuk tanítani szépen pórázon sétálni de a hagyományos módszerrel nem megy. Akkor lehet szükség még a haltira ha a kutyánk agresszívan viselkedik a többi kutyával szemben.

Labda: Ez a legismertebb ,,jutalom". Ezt sajnos csak az apportos kutyáknál lehet használni de azoknál ezt is ,,kell" használni mert nagyban megkönnyíti a kiképzést és nem is olyan drága mint az a  rengeteg jutalom falat ráadásul nem is hizlalja az ebet.

Oldal tetejére